توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63751
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸
نگاه دولتمردان به غرب چالش اصلی اقتصاد کشور است
یک کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه نگاه اکثر دولتمردان معطوف به غرب است و این موضوع چالش اصلی اقتصاد کشور است بنابراین برای خروج از این بحران‌هایی که امروز گریبانگیر مان شده است باید به سمت اقتصاد مقاومتی گام برداریم.
نگاه دولتمردان به غرب چالش اصلی اقتصاد کشور است
به گزارش خط نیوز، پیام کهتری کارشناس اقتصادی درباره راهکارهای قوی شدن کشور از لحاظ اقتصادی گفت: اقتصاد ایران سال‌های متمادی است که با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می کند اما درسال‌های اخیر دولتمردان راه حل این مشکلات را درارتباط با کشورهای اروپایی و حتی مذاکره با امریکا می دانند درصورتیکه این ارتباط گیری به ‌صورت افراطی می تواند سم مهلک اقتصاد داخلی باشد و آن را به نابودی بکشاند.

وی افزود: مقام معظم رهبری بارها از اقتصاد مقاومتی صحبت کرده و فرموده اند اقتصاد باید درونزا و برون نگر باشد اما دولت مردان اقتصاد ملی را با سیاست هایی اشتباه به شرایط بین المللی گره زده اند. به عنوان مثال، موضوع قاچاق و یا واردات کالاهای غیر ضروری می‌تواند رونق تولید را از بین ببرد و هیچ ربطی به عوامل برون زا نیز ندارد. همچنین سالهاست که اقتصاد کشور بر پایه درآمدهای نفتی برنامه ریزی شده است که باید این شرایط اصلاح شود، وقتی به ظرفیت های اقتصادی کشور نگاه می کنیم مشاهده میکنیم که میتوان با کمی همت این ظرفیت ها را فعال کرد و وابستگی به نفت را کاهش داد.

کهتری اظهار داشت: تصمیم گیران در دولت‌های مختلف و مجالس مختلف بعضاً باور درستی از تولید ملی نداشته و ندارند و حتی تولید ملی را با موضوعاتی از جمله سرمایه گذاری خارجی گره زده اند و معتقدند باید سرمایه های خارجی به سمت اقتصاد ایران روانه شود تا چرخ اقتصاد به گردش درآید اما به ظرفیت های موجود نگاه نمی‌کنند. به عنوان مثال با همین حجم نقدینگی که در داخل کشور وجود دارد می توان چرخ اقتصاد را به گردش دراورد.

وی ادامه داد: هویت اقتصاد ملی، تولید ملی هر کشوری است به نحوی که اگر مسئولان با ریل گذاری صحیح اجازه حرکت مناسب اقتصاد را دهند قطعا اقتصاد کشور مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد و همه آحاد جامعه از این درآمد منتفع خواهند شد، اما وقتی درآمد ملی متأثر از تولید ملی نباشد و ما این موضوع را به متغیرهای خارجی وصل کنیم به طور حتم آسیب پذیر خواهیم شد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در داخل کشور امکانات و ظرفیت هایی وجود دارد که اگر مسئولان به این ظرفیت ها توجه کنند دیگر نیازی نیست تا دست خود را به سوی خارج دراز کنند، گفت: اگر این اتفاق رخ ندهد قطعا دشمنان از این وابستگی اقتصادی ایران سو استفاده خواهند کرد و ضربه های خود را به اقتصاد ایران خواهند زد کما اینکه در حال حاضر می بینیم دشمنان فقط از طریق اقتصادی می توانند به کشور ضربه زنند.

کهتری اضافه کرد: اگر تفکر درون‌زایی در نقطه‌ی کانونی تصیم‌گیری برای اقتصاد کشور قرار گیرد و همه‌ی اقدامات اجرایی دولت مبتنی بر آن دنبال شود متغیرهایی مانند بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز برای تولید، هدایت نقدینگی موجود در جامعه به سمت بخش تولیدی، ارتقاء کیفیت نیروی انسانی فعال در عرصه‌ی تولید، بهبود فضای کسب وکار و در یک کلام رونق تولید ملی موضوعیت پیدا می‌کند.

به گفته وی، تحقق لوازم اجرایی تفکر درون‌زا کمی دشوار و زمان‌بر و وابسته به تلاش و همت مسئولان است که مجلس شورای اسلامی می تواند در این زمینه پیش قدم شود و با یک اقدام عاجل مسیر اقتصاد کشور را اصلاح کند هرچند که باید بر عملکرد دولت نیز نظارت صورت گیرد و دولت را نسبت به عملکردش پاسخگو کند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه با کشورهای منطقه که رابطه خوبی بین ایران و این کشورها حاکم است، ارتباطات اقتصادی را گسترش داد که البته بازار خوبی برای اقتصاد ایران فراهم شود، اظهار داشت: درهمین مسئله صادرات نفت مشاهده می شود کشورهای اروپایی و آمریکا مانع از صادرات نفت ایران که درامد اصلی کشور است شدند درصورتیکه می توانستیم از ظرفیت این کشورهای منطقه برای صادرات گاز استفاده کنیم زیرا که صادرات گاز به سختی قابل تحریم است.

کهتری افزود: باید به سمت ایجاد ارزش افزوده در صنعت نفت و بخش معدن حرکت کنیم و تا آخرین حلقه این زنجیره را تکمیل کرده و مانع از خام فروشی شویم. که البته در طول سالهای انقلاب اسلامی کارهای خوبی صورت گرفته است اما کافی نیست. وقتی مقام معظم رهبری صحبت از فروش نفت توسط اروپایی ها می‌کنند و می فرمایند اگر این نفت دست اروپایی ها بود برای یک استکانش پول خون ما را می گرفتند یعنی اینکه ایران هنوز در صنایع تکمیلی صنعت نفت نتوانسته موفق باشد و به دیگر کشورها وابسته است.

وی ادامه داد: تلاش‌های قوه قضائیه برای رونق تولید قابل تقدیر است و این موضوع نشان می دهد برای رونق تولید حتما نیاز نیست که با خارج درارتباط باشیم اگر به امکانات و ظرفیت های داخلی توجه شود می توان چرخ کارخانه هایی که در این سال ها به دلیل سوء مدیریت تعطیل شده اند را به گردش درآورد.

این کارشناس اقتصادی افزود: براساس آمارها مجموع تجارت سالانه ایران با ۳ قدرت اقتصادی اروپا یعنی آلمان، انگلستان و فرانسه کمتر از ۵.۹ میلیارد دلار است در حالی که این سه کشور با آمریکا رقمی بر حدود ۳۷۹ میلیارد دلار تجارت دوجانبه سالانه داشته‌اند حالا با این شرایط ببینید آیا این سه کشور حاضرند رابطه تجاری خود را با آمریکا برهم بزنند تا با ایران روابط تجاری داشته باشند؟

کهتری در پایان تاکید کرد: متاسفانه نگاه اکثر دولتمردان معطوف به غرب است و این موضوع چالش اصلی اقتصاد کشور است بنابراین برای خروج از این بحران‌هایی که امروز گریبانگیر مان شده است باید به سمت اقتصاد مقاومتی گام برداریم و اقتصاد مقاومتی هم اکنون برای ما گزینه نیست بلکه یک الزام است که باید اجرایی شود.

منبع: فارس
Share/Save/Bookmark