توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 61131
شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۱
موسسه خیریه سلبریتی ۲ تابعیتی؟/ چه شود؟!
سلبریتی‌ها و چالش‌های پیرامون کار‌های خیرشان در حادثه زلزله کرمانشاه هنوز هم گریبانگیر جامعه است و بخشی از پول‌هایی که به واسطه نام و شهرت این افراد به حسابشان ریخته شد، هنوز معلوم نیست به کجا رفته و در کجا هزینه شده است.
موسسه خیریه سلبریتی ۲ تابعیتی؟/ چه شود؟!
به گزارش خط نيوز، تکلیف دو تابعیتی‌ها و چالش‌های پیرامون آن‌ها هم با یکی از بزرگ‌ترین اختلاس‌های تاریخ ایران «خاوری» دو تابعیتی گره خورده است؛ پرونده‌ای که دو تابعیتی بودن متهم آن موجب‌شده تا همچنان بی‌نتیجه مفتوح باقی بماند.

مؤسسات خیریه و گردش مالی ۴۰ هزار میلیارد تومانی‌شان در کشور و مجوز‌های پر ابهام و مجاورت فعالیت‌های این مؤسسات با تخلفاتی همچون پولشویی یکی از نگرانی‌هایی است که در تمام دنیا شانه به شانه کار خیر و مؤسسات خیریه حرکت می‌کند. حالا تصورش را بکنید یک سلبریتی دو تابعیتی وارد امور خیریه شود و مؤسسه خیریه راه بیندازد! این بدان معناست که سه ضلع مثلث ابهام، پولشویی، فرار مالیاتی و سوء‌استفاده از نام و شهرت را در اختیار دارد و هر لحظه ممکن است، یکی از اتفاقات ذکر شده برای چنین مؤسسه خیریه‌ای رخ دهد. حالا آنطور که همایون هاشمی نماینده مجلس و رئیس اسبق سازمان بهزیستی می‌گوید، اخیراً اخباری مبنی بر اینکه برخی از سلبریتی‌های دوتابعیتی اقدام به اخذ مجوز خیریه اقدام کرده‌اند، منتشر شده است. خبری که از هر زاویه‌ای بخواهیم تحلیلش کنیم به نگرانی می‌رسیم؛ نگرانی از استقبال مردمی به‌واسطه شهرت اینگونه افراد؛ نگرانی از سرنوشت پول‌هایی که به نام کار خیر در حساب اینگونه افراد می‌رود؛ نگرانی از دو تابعیتی‌بودن و غیرقابل پیگرد بودن تخلفات احتمالی این افراد و در نهایت یک نگرانی جدی دیگر نیز وجود دارد.

این نگرانی هم با عنایت به سوابق سیاسی کاری‌های برخی چهره‌ها مطرح می‌شود؛ سلبریتی‌هایی که به نوعی به پیاده نظام و مهره نفوذ برخی جریان‌های سیاسی هدایت شده از خارج از کشور تبدیل شده‌اند و فعالیت‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی به جای آنکه در راستای تقویت اعتماد و همبستگی اجتماعی باشد با تأکید بر بزرگنمایی ضعف‌ها و کاستی‌ها بذر ناامیدی و یأس در جامعه می‌پاشند. اهداف سیاسی برخی خیریه‌ها هم بر کسی پوشیده نیست و خیریه‌ای که از سوی یک سلبریتی دو تابعیتی اداره شود به شکلی جدی‌تر می‌تواند در معرض چنین شرایطی قرار گیرد. در کنار تمام این‌ها آنطور که هاشمی می‌گوید، ورود دوتابعیتی و اخذ مجوز از سوی آن‌ها برای فعالیت مؤسسات خیریه خلاف قوانین و مقررات است. این نماینده مجلس قول ورود جدی مجلس به این ماجرا را می‌دهد و تأکید می‌کند: «اجازه ورود این افراد به مؤسسات را نمی‌دهیم.» بنا به تأکید وی مجلس با سازمان‌های که اقدام به صدور مجوز کنند، برخورد خواهد کرد.

منبع: روزنامه جوان
Share/Save/Bookmark