توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 55552
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶
استفاده از دانش شیمی در کار هنری
استفاده از دانش شیمی در کار هنری
یک هنرمند که تابلوهایی را با پلیمر نقاشی کرده، می‌گوید: حتی رنگ‌دانه مورد استفاده در این مواد را هم با ترکیب‌های شیمیایی یا مواد معدنی به دست آورده‌ام.

به گزارش ایسنا، این روزها گالری آریانا میزبان آثار نقاشی ایمان صبح‌روان است که در ۱۷ سالگی جایزه اول جشنواره خوارزمی را از آن خود کرده است. او همزمان با تحقیقات در عرصه علمی به فعالیت هنری مشغول است و بیشتر فعالیتش در حوزه مجسمه‌سازی و نقاشی است.

این دومین نمایشگاه نقاشی اوست که تحقیقاتش در حوزه شیمی در کار هنری به کمکش آمده و از قابلیت مواد شیمیایی در هنر استفاده کرده است. در این نمایشگاه ۳۱ تابلو به نمایش درآمده که با استفاده از نوعی پلیمر نقاشی شده‌اند.صبح‌روان در این‌باره اظهار می‌کند: متریالی که در این مجموعه استفاده کرده‌ام روی چوب کار شده است و گاهی تا ۲۰ لایه از مواد روی هم قرار گرفته‌اند تا بتوانم عمقی را نشان بدهم. در مرحله آخر نیز همان ماده پلیمری را بدون افزودن رنگ‌دانه، روی تابلو استفاده کردم که جلوه‌ای شیشه‌ای روی آنها ایجاد شود.

او ادامه می‌دهد: قبلا با رنگ‌های معمولی نقاشی می‌کردم ولی در این مجموعه نیاز داشتم که بعضی از لایه‌های زیرین کار دیده شود، بنابراین به رنگ‌های شیشه‌ای نیاز داشتم که رنگ‌ پشت آنها دیده شود. رنگ‌هایی مانند اکریلیک و رنگ‌روغن چنین خاصیتی را ندارند و لایه زیرین خود را می‌پوشانند، بنابراین از رنگ‌های خودم استفاده کردم. حتی رنگ‌دانه مورد استفاده در این مواد را هم با ترکیب‌های شیمیایی یا مواد معدنی به دست آورده‌ام‌.

این هنرمند درباره تم آثارش توضیح می‌دهد: زمین و انسان یک ارتباط بسیار نزدیک با عوالم دیگر و هستی دارند و این برای من تداعی‌کننده یک نوع اتحاد در طبیعت است که در مفهوم آبی بی‌کران نمود پیدا می‌کند. احساس می‌کنم همه از یک جنس هستیم و تفاوت زیادی نداریم. در عین اینکه با هستی خودمان متحد هستیم.

صبح‌روان درباره ساخت رنگ‌ها می‌گوید: از سن ۱۷ سالگی تحقیقات گسترده‌ای در شیمی، پلیمر، نانو و... داشتم که نتیجه آنها در سال ۸۱ کسب رتبه نخست در جشنواره خوارزمی بود. پیش‌زمینه کار با این متریال را از آنجا به دست آوردم و حتی متریال مجسمه‌هایم ساخته خودم است. تحقیقاتی که در شیمی داشتم، در کار هنری به کمک من آمد و توانستم قابلیتی را که در شناخت و تهیه مواد شیمیایی دارم در موضوعات هنری به کار ببرم.او در ادامه اظهار می‌کند: روی آوردن من به نقاشی آبستره به دلیل استفاده از این مواد خاص نیست و این ماده را می‌توان در کار رئال هم استفاده کرد. بسیاری از مردم گمان می‌کنند نقاشی آبستره بر حسب اتفاق و پاشیدن رنگها به وجود می‌آید، اما من لایه‌های مختلف رنگ را بسیار حساب‌شده و با دقت در جزییات، روی هم قرار دادم.

صبح‌روان با اشاره به غلبه رنگ آبی در این آثار گفت: ذرات تشکیل‌دهنده بدن انسان به نوعی در سیاره‌های دیگر نیز وجود دارند. به عنوان مثال قرمزی خون انسان به دلیل وجود یون آهن است که در گیاهان، سیارات و... هم وجود دارد. نام این مجموعه «آبی بیکران» است که به وجود آب در بدن انسان، کره زمین و سایر سیارات اشاره دارد. این موضوع به این اشاره دارد که تمام ذرات وجود انسان در یک اتحاد عمیق و جدانشدنی با عالم هستی است.

نمایشگاه آثار ایمان صبح‌روان تا ۸ آبان در گالری آریانا برپاست. این نمایشگاه به نشانی الهیه، انتهای خیابان مریم شرقی، ابتدای خیابان فرشته (شهید فیاضی)، شماره ۹ برقرار است.
Share/Save/Bookmark