توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 63922
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
مروری بر انتخابات مجلس در کرمانشاه/ دوره نهم و دهم
کرمانشاهیان باز هم گُل کاشتند...
کرمانشاهیان باز هم گُل کاشتند...
دوره نهم و دهم انتخابات مجلس مانند دوره‌های گذشته برگزاری این انتخابات با حضور همیشگی و پرشور مردم استان همراه است، طوری که در دوره دهم این انتخابات بیش از 900 هزار کرمانشاهی در پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند.

دوره نهم انتخابات مجلس

نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 12 اسفند 1390 برگزار می‌شود. در این دوره حضور مردم نسبت به دوره گذشته رشد چشمگیری داشته و بیش از 870 هزار کرمانشاهی پای صندوق های رای حاضر می‌شوند.

این میزان حضور مشارکت 66 درصدی کرمانشاهیان را در انتخابات مجلس نهم رقم می‌زند.

در این دوره اما تعداد کاندیداها بسیار کم شده و 64 کاندیدا برای تصاحب هشت کرسی مجلس نهم در استان با هم رقابت می‌کنند.

در این دوره باز هم انتخابات در حوزه انتخابیه کرمانشاه به مرحله دوم کشیده می‌شود. در دور اول انتخابات عبدالرضا مصری و سیدسعید حیدری طیب به مجلس راه یافته و رقابت بین جهانبخش امینی و محمد رزم به دور دوم کشیده شد که در نهایت در دور دوم محمد رزم بعنوان سومین نماینده کرمانشاه راهی خانه ملت می‌شود.

در حوزه انتخابیه اسلام آبادغرب و دالاهو نیز علی جلیلیان می‌تواند رای اعتماد مردم را به دست آورده و راهی مجلس نهم شود.

مردم سنقر و کلیایی نیز در این دوره محمدابراهیم محبی را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند.

در حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین هم وحید احمدی بیشترین آرای مردمی را از آن خود می‌کند.

مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب نیز در این دوره فتح الله حسینی را به عنوان نماینده خود انتخاب کرده و راهی خانه ملت می‌کنند.

و در نهایت مردم پاوه و اوارمانات نیز نعمت الله منوچهری را به عنوان نماینده خود در این دوره انتخاب می‌کنند.

دوره دهم انتخابات مجلس

هفتم اسفند 1394 انتخابات مجلس دهم در کرمانشاه در حال برگزاری است، در این دوره مشارکت مردم بازهم مانند دوره‌های گذشته پرشور است و بیش از 902 هزار کرمانشاهی در پای صندوق های رای حاضر می‌شوند.

این میزان حضور مشارکت بیش از 60 درصد کرمانشاهیان را در انتخابات مجلس دهم رقم می زند.

بازهم مانند دو دوره قبلی، انتخابات در کرمانشاه به دور دوم کشیده می‌شود. بعد از انتخاب عبدالرضا مصری و سیدقاسم جاسمی در دور اول انتخابات، رقابت احمد صفری و سید سعید حیدری طیب برای مشخص شدن نماینده سوم کرمانشاه به دور دوم کشیده می‌شود.

با برگزاری انتخابات دور دوم در 10 اردیبهشت سال 1395 در نهایت این احمد صفری است که گوی رقابت را از سید سعید حیدری طیب برده و به عنوان نماینده سوم مردم کرمانشاه راهی مجلس می‌شود.

در این دوره مردم اسلام آبادغرب هم پس از یک دوره وقفه مجددا به حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان نماینده خود رای اعتماد می دهند.

در حوزه پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی هم مردم در این دوره به شهاب نادری اعتماد کرده و او را به عنوان نماینده خود راهی خانه ملت می کنند.

مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب نیز بعد از یک دوره وقفه مجددا فرهاد تجری را به عنوان نماینده خود انتخاب می‌کنند.

در حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین هم در این دوره حسن سلیمانی که پیش از این در دوره های گذشته دوبار نماینده مردم این حوزه بوده، باز هم از مردم این خطه رای اعتماد گرفته و راهی خانه ملت می‌شود.

انتخابات این دوره در حوزه انتخابیه سنقر و کلیایی نیز به دور دوم کشیده می شود و با برگزاری انتخابات دور دوم در 10 اردیبهشت ماه سال 1395 در نهایت از میان سیدجواد حسینی کیا و محمد رستگار، حسینی کیا برنده این رقابت شده و به عنوان نماینده مردم سنقر و کلیایی راهی مجلس می‌شود.

... کرمانشاه بعد از برگزاری 10 دوره انتخابات مجلس، حالا در آستانه برگزاری یازدهمین دوره این انتخابات قرار دارد، دوم اسفند ماه، انتخابات برای تشکیل مجلس یازدهم در کرمانشاه همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود و مردم کرمانشاه در این دوره قرار است از میان حدود 150 کاندیدا هشت نماینده خود را برای حضور در خانه ملت انتخاب کنند.

در این دوره انتخابات، 1.5 میلیون کرمانشاهی واجد شرایط رای دادن هستند و امید است مردم کرمانشاه همانند تمامی این 10 دوره و این چهل سال حضوری که در تمامی صحنه‌های حساس و اثرگذار انقلاب داشته اند، باز هم در دوم اسفندماه حماسه ای دیگر خلق کرده و برگ زرینی به تاریخ پرافتخار این کشور واین خطه اضافه کنند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark