توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 49856
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
معاون فرهنگی قوه قضاییه:
رسیدن به عدالت اجتماعی نیازمند تعدیل دیدگاه های اجتماعی است
رسیدن به عدالت اجتماعی نیازمند تعدیل دیدگاه های اجتماعی است
معاون فرهنگی قوه قضاییه،با اشاره به این موضوع که باید در بحث عدالت اجتماعی به اعتدال رسید، گفت: در جهت رسیدن به اصل عدالت اجتماعی باید دیدگاه ها تعدیل و انگاره ها در حوزه اجتماعی تصحیح شود.

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه امروز در جلسه هم اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان که با موضوع «عدالت اجتماعی و انقلاب اسلامی» در سالن جلسات واحد رشت برگزار شد، با تبریک ایامالله دهه فجر، اظهار کرد: امام راحل توانست در انقلاب اسلامی ایران پارادوکس های به ظاهر غیر قابل حل را حل و فصل کند.

وی به مشروعیت دوگانه الهی و مردمی بودن حکومت اسلامی اشاره کرد و گفت: در این مشروعیت دوگانه، ریشه‌های آن واحد و الهی بوده، اما طریق و شاخه های آن دوگانه است.

حجت‌الاسلام صادقی ادامه داد: حرکت مهمی که امام راحل انجام داد این بود که پایه‌های اسلام را در سال 1340 در نجف اشرف از لحاظ نظری بنیان‌گذاری کرد و این عقیده که اسلام باید حکومت داشته باشد را جزو بدیهیات عقلی در نظر گرفت و همچنین پایه‌های آن را بر روی بحث کلامی استوار کرد، نه در فروع فقهی.

این مقام مسئول تصریح کرد: حضرت امام(ره) پایه های اصلی انقلاب را پیدا کرد و آن را بسط و توسعه داد و اصل امامت و استمرار آن را که پایه های کلامی مفصلی دارند را نیز پایه‌گذاری و تبیین کرد و همزمان با اشاره به مقبولیت از جانب مردم، آن را نیز لازم و ضروری دانست.

معاون فرهنگی قوه قضاییه اضافه کرد: کلیات جمهوری اسلامی یک کلیات نورانی در حال پیشرفت است که در داخل اجزای آن پیچ و خم و همچنین افت و خیزهای زیادی نیز دیده می شود، اما در نهایت به سمت نور الهی در حرکت است.

حجت الاسلام صادقی خاطرنشان کرد: چشم انداز جمهوری اسلامی همانند خورشیدی است که هر شخصی از دور به آن می نگرد بسیار درخشان و پرنور است، اما هر چقدر که به آن نزدیک تر می شود شاهد پستی و بلندی ها و انفجارات زیادی می شود که سرجمع این همه بالا و پایین رفتن ها همان نورانیت و گرمابخشی اسلام است.

وی عنوان کرد: گرمابخشی و نورانیت اسلام را کسانی که چه از لحاظ تاریخی و چه از لحاظ جغرافیایی از آن فاصله دارند بهتر درک می کنند و نسل امروز و آینده، بعدها بهتر تحلیل خواهند کرد که امام چه کار عظیمی انجام داده؛ به‌گونه‌ای که در دنیا تغییر ایجاد کرده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: حرکتی که امام راحل(ره) در اوایل انقلاب انجام داد فقط محدود به ایران نبود بلکه غرب آسیا را نیز در برگرفت و بسیاری از حیله گری های دنیا را دگرگون ساخت و نقشه های شوم و شیطانی دشمنان را خنثی کرد.

وی تاکید کرد: ما در حکومت اسلامی به خیلی از موارد اصولی و اجتماعی دست یافته‌ایم و در تلاشیم به موارد ضروری دیگر نیز دسترسی پیدا کنیم که توزیع عدالت اجتماعی یکی از گزینه‌هایی است که باید بیشتر در نائل شدن به آن تلاش شود و خوشبختانه در حوزه عدالت کیفری تا حدی پیشرفت داشته ایم اما باز هم در مسیر تکامل آن باید کوشش شود.

این مقام مسئول، با اشاره به این موضوع که باید در بحث عدالت اجتماعی به اعتدال رسید، گفت: در جهت رسیدن به اصل عدالت اجتماعی باید دیدگاهها تعدیل و انگاره ها در حوزه اجتماعی تصحیح شود و انگاره های اصیل اجتماعی را در عدالت اجتماعی جستجو و پیدا کرد. همچنین معیارها و شاخص های اصلی آن باید استخراج گردد که این امر مستلزم تلاش و کار اساتید بزرگوار است.
Share/Save/Bookmark