توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 65326
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲
خیابان "مدرس" کرمانشاه پیاده‌راه می‌شود
خیابان مدرس کرمانشاه در محدوده میدان آزادی تا میدان انقلاب با تصویب شورای ترافیک استان، تبدیل به پیاده راه می شود.
خیابان "مدرس" کرمانشاه پیاده‌راه می‌شود
امروز(16 مهر) جلسه شورای ترافیک استان کرمانشاه به بررسی طرحی اختصاص داشت که سالها درباره آن در محافل مختلف بحث و گفت و گو شده، اما هیچگاه نتیجه ای نداشته و اتفاقی که باید درباره آن رخ نداده است. طرح "پیاده راه سازی خیابان مدرس" در سالیان مختلف به عناوین مختلف همواره مطرح شده، اما هیچگاه بصورت جدی به این طرح و نحوه اجرای آن پرداخته نشده است.

با توجه به عرض کم خیابان مدرس و ترافیک سنگین آن، سال به سال اهمیت اجرای این طرح افزایش می یابد و امروز(چهارشنبه) این طرح برای چندمین بار، اما این بار در شورای ترافیک استان مطرح شد و با دفاع استاندار و شهردار از اجرای آن نهایتا توسط اعضای این شورا مصوب شد.

مسعود ارجمندی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه در این جلسه با بیان اینکه مشاور پروژه سه سناریو برای اجرای این طرح درنظرگرفته، گفت: در این طرح قرار است بخشی از خیابان مدرس به صورت لاین رفت و برگشت برای خط ویژه اتوبوس درنظر گرفته شده و مابقی مسیر بصورت پیاده راه سنگفرش شده اجرا شود.

وی افزود: در این سه سناریو، ضلع شرقی، ضلع غربی و وسط مسیر به عنوان محل احداث خط ویژه اتوبوس در نظر گرفته شده که نهایتا با امتیاز بندی صورت گرفته و با لحاظ شاخص هایی چون منظر شهری، ایمنی، تخلیه و بارگیری مراکز تجاری، هزینه احداث و سهولت احداث، سناریوی احداث خط ویژه در وسط مسیر حائز بیشترین امتیاز و برای اجرا انتخاب شد.

ارجمندی تصریح کرد: بر اساس این سناریو خط ویژه اتوبوس در وسط مسیر خیابان مدرس احداث شده و دو طرف مسیر پیاده راه می شود که مساحت پیاده راه سازی در این سناریو و در طول مسیر میدان آزادی تا میدان انقلاب حدود 9750 مترمربع خواهد بود.

با انتقاد کردن کاری انجام نمی شود/ همه برای اجرای این طرح کمک کنند

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه هم در این جلسه با دفاع از اجرای این طرح گفت: هر طرح نو و جدیدی اوایل شروع مقاومت هایی را به دنبال دارد و برخی با اجرای آن مخالف هستند، اما تجربه نشان داده در ادامه اگر طرح به خوبی اجرا شود، همین منتقدین حمایت هم می کنند.

وی افزود: در اجرای پیاده راه سازی در محدوده پارکینگ شهرداری هم مقاومت هایی ابتدای کار وجود داشت، اما در نهایت هم اکنون صنوف این محدوده بسیار از اجرای طرح خرسند و خوشحال هستند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه موافق اجرای این طرح است، گفت: این موافقت مشروط به اجرای کامل این طرح همراه با اِلمان سازی و نماسازی محدوده پیاده راه آن است.

وی افزود: اگر قرار باشد که فقط میله گذاشته شده و خط ویژه راه اندازی شود و بعد اقدام دیگری انجام نشود، این امر قابل قبول نیست و در صورت اجرای کامل این طرح با شرط اِلمان سازی و زیباسازی مسیر از آن حمایت می کنیم.

بازوند با بیان اینکه بسیاری شهرداری ها به دلیل سختی انجام این کار از زیربار آن شانه خالی می کنند، گفت: جای تقدیر است که شهردار کرمانشاه خود در این زمینه پیشنهاد دهنده است و برای اجرای طرح پای کار آمده است.

وی افزود: اینکه همه بخواهند کناری بایستند و فقط انتقاد کنند که هیچ کاری انجام نمی شود. باید مزایا و معایب یک طرح با هم دیده شود و اگر انتقادی داریم مزایای طرح را هم ببینیم و هرکفه ای که سنگین تر بود نسبت به اجرا یا عدم اجرای آن طرح اقدام کنیم.

بازوند تاکید کرد: این طرح مورد تایید است و از همه دستگاه های مربوطه می خواهیم در زمینه اجرای هرچه سریعتر و بهتر این طرح نهایت همکاری را با شهرداری کرمانشاه داشته باشند.

قبل از شروع هر طرح خوبی در کرمانشاه اول باید مبارزه کنیم

سعید طلوعی شهردار کرمانشاه هم در این جلسه با قدردانی از حمایت های استاندار کرمانشاه در اجرای این طرح، گفت: خیابان مدرس نقش تجاری دارد و اگر بتوانیم این مسیر را پیاده راه کرده و زیباسازی کنیم، قطعا تجارت کسبه این محدوده هم رونق می گیرد.

وی افزود: متاسفانه در شهر کرمانشاه برای اجرای هر طرحی ابتدا باید کلی انرژی صرف کنیم تا مقاومت ها را کنار بزنیم و بعد تازه برسیم سر اجرای طرح و این امر وقت و انرژی زیادی از ما می گیرد.

طلوعی خاطرنشان کرد: برای راه اندازی خیابان غذا در سراب قنبر هم ابتدا مقاومت های بسیاری وجود داشت و در حال حاضر که کار شروع شده بسیاری مقاومت ها کمتر شده و زمانی که کامل اجرا شود قطعا بسیاری طرفدار آن خواهند شد.

وی افزود: برای پیاده راه سازی پارکینگ شهرداری هم به همین شکل ابتدا باید کلی مبارزه کنیم تا همه را برای اجرای طرح همراه کنیم.

شهردار کرمانشاه با اشاره به اجرای طرح های پیاده راه سازی در بسیاری کلانشهرهای کشور گفت: پیاده راه سازی در کنار تاثیراتی که بر زیبایی منظر شهری دارد، جاذبه گردشگری محسوب شده و تاثیر بسیاری در کاهش بار ترافیکی در محدوده های مشخص دارد.

طلوعی تصریح کرد: این طرح بصورت دو فاز اجرا خواهد شد که فاز اول راه اندازی هرچه سریعتر خط ویژه اتوبوس است و پس از آن وارد فاز پیاده راه سازی دو طرح مسیر خواهیم شد که بصورت سنگفرش خواهد بود.
Share/Save/Bookmark