توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 61366
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
محمدرضا روزبه، برگزیده «قلم زرین»:
خس‌وخاشاک در شعر امروز بسیار است
خس‌وخاشاک در شعر امروز بسیار است
محمدرضا روزبه، برگزیده جشنواره «قلم زرین» از لزوم دربرگیری جریان‌ها و سلیقه‌های مختلف توسط جشنواره‌های ادبی و از وضعیت شعر نسل جوان امروز می‌گوید.

این شاعر که با مجموعه شعر «از پیله تا پروانگی» در بخش شعر بزرگسال هفدهمین جشنواره «قلم زرین» برگزیده شده است در گفت‌وگو با ایسنا، با ارزیابی این جشنواره در مقایسه با سایر جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی اظهار کرد: من آشنایی کاملی با روش کار این جشنواره‌ها ندارم. اما به اعتقاد من باید دایره انتخاب‌ها در این جشنواره‌ها کمی بازتر شود، گسترش پیدا کند و حیطه‌های وسیع‌تری از جریان‌ها و جوشش‌های هنری، سلیقه‌ها، علاقه‌ها و گرایش‌های فکری متفاوت را در بر بگیرد.

او سپس با اشاره به ضرورت نقد دقیق‌تر شعر نسل جوان امروز، درباره وضعیت شعر این نسل گفت: در هر دوره‌ای، شعر مثل یک رودخانه خروشان آمده و خس‌وخاشاکی را هم با خودش آورده است. امروز هم همین طور است؛ ما جریان‌های زلال و شفافی در شعر امروز داریم اما متاسفانه خس‌وخاشاک هم در آن بسیار است. نقد ادبی باید قلمرو وسیع‌تری داشته باشد و وارد حوزه‌های تازه‌تری شود تا به‌طور عمیق‌تر و دقیق‌تری به آسیب‌شناسی شعر نسل جوان امروز بپردازد و مانع از دست رفتن استعدادهای جوان امروز شود.

روزبه درباره مجموعه شعر «از پیله تا پروانگی» نیز بیان کرد: این مجموعه دومین کتاب شعر من و شامل صدوچند قطعه شعر نیمایی است که موضوعات و مفاهیم اجتماعی، تغزلی و گاه چاشنی‌ای از بینش فلسفی دارد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark