توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 58512
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
دکتر علی دارابی:
جنگ اقتصادي
جنگ اقتصادي
به گزارش گروه سیاسی خطنیوز؛ واقعيت آن است که اگر ما در برهه‌اي جنگ نظامي و البته همه‌جانبه هشت‌ساله تحميلي را پشت سر گذاشتيم. اما امروزه با جنگ اقتصادي از سوي دشمنان قسم خورده ملت ايران روبه‌رو هستيم که ابعاد گسترده‌تري دارد.
اما امروز "تحريم و تشديد آن" از سوي آمريکا، هم‌پيمانان غربي، ارتجاع منطقه و ميدان‌داري رژيم اشغالگر قدس ابعاد گوناگوني را يافته است که با "اعمال اقدامات فراسرزميني آمريکا" و "تشديد تحريم‌ها" "شرايط سخت اقتصادي و معيشتي براي مردم" را به‌وجود آورده است. دشمنان و در رأس آن آمريکا به‌دنبال آن هستند که با "تشديد تحريم‌ها" به افزايش گراني، تورم، بيکاري و رکود واحدهاي اقتصادي دامن بزنند، در سيستم ناوبري و حمل و نقل دريايي، هوايي و زميني کشور اختلال ايجاد کنند. با لوايح و طرح‌هاي مختلف از قدرت چانه‌زني و جهش انقلابي کشور بکاهند، با ايجاد اتحاديه‌ها، ائتلاف‌هاي جهاني و منطقه‌اي محدوديت‌هاي بيشتري را براي کشور به‌وجود آورند. آنان درصددند در افکار عمومي جهاني از مردم ايران ملتي بدون هويت، تاريخ، فرهنگ بسازند و برعکس آن تصويري نادرست از ملتي که به‌دنبال جنگ‌طلبي، توسعه‌طلبي و خشونت است را ارائه نمايند. اعمال محدوديت‌هاي بانکي، بيمه‌اي، کشتيراني، هوايي و ... همه و همه در همين راستا قابل تحليل است و از طينت بد دشمنان بايد چنين خباثت‌هايي را هم انتظار داشت. اما آنچه که در اين يادداشت مورد توجه است روي سخن با مسوولان کشور است چرا که مردم عزيز، انقلابي ، نجيب و با بصيرت کشور امتحان خود را در همه عرصه‌ها با سربلندي پس داده‌اند و اگر هم‌اکنون انبوهي از مشکلات ناشي از همين جنگ اقتصادي چون تشديد بيکاري‌ها، رکود واحدهاي صنعتي و توليدي، افزايش قيمت‌ها و گراني سرسام‌آور کالاها و ارز که شرايط زندگي را بسيار سخت و دشوار براي مردم کرده است به‌دليل وقوف آن‌ها از همين جنگ اقتصادي دشمنان و نيز وفاداري و پايبندي آنان به آرمان‌هاي انقلاب، امام ؟ره؟ و شهيدان است.
اما مردم از مسوولان خود انتظارات بحق و جدي دارند تا با مديريت جهادي و انقلابي و تلاش شبانه‌روزي بر نقشه اهريمني دشمنان غلبه يابند و بار ديگر نشان دهند که در جنگ اراده‌ها اين بار نيز "مردم و مسوولان ايراني" سربلند و موفق شده‌اند. جناب آقاي روحاني رييس‌جمهوري مردم در سال 92 در کارزار انتخاباتي با نقد و نفي عملکرد دولت قبل صريحاً اعلام کردند که : "تحريم‌هاي دشمنان حداکثر 20 تا 30% در اداره امور کشور تأثير داشته است و 70 تا 80درصد ناکارآمدي‌ها به دولت موجود (دولت احمدي نژاد) برمي‌گردد." و چقدر روي اين مسأله مانور تبليغاتي دادند و خب سهم زيادي از سبد آراي پيروز را به خاطر همين موضوع از آن خود کردند.
مردم انتظار دارند "ناهماهنگي، عدم انگيزه، بي‌تحرکي" که در برخي از لايه‌هاي دولت تدبير و اميد سايه انداخته ‌است يک سره کنار گذاشته شود . دستگاه سياست خارجي و تيم اقتصادي دولت به‌جاي تداوم سياست گشايش از آمريکا و متحدان آنکه هيچوقت عملي نبوده است به توانمندي‌هاي داخلي اتکاء داشته باشند.
اتفاقاً اگر احزاب، جناح‌هاي سياسي، نخبگان با گرايش‌هاي مختلف سياسي "مديريت يکپارچه، متحد و کارآمد دولت" را مشاهده کنند از حجم انتقادها به‌شدت مي‌کاهند و به ياري دولت بر مي‌خيزند. راه موفقيت در جنگ اقتصادي عليه دشمنان آن است که "رييس‌جمهوري به‌عنوان فرمانده جنگ" بتواند وحدت همه نهادها را در کنار حضور مردم براي غلبه بر مشکلات فراهم کند . نگاه به بيگانگان علاج اين مشکل نيست و اين پاشنه آشيل دولت تدبير و اميد است که اميدوارم براي هميشه کنار گذاشته شود.
Share/Save/Bookmark