توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 60852
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵
شکست‌های روزافزون اردوگاه سازش در برابر پیروزی‌های چشمگیر محور مقاومت
کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به موفقیت‌های محور مقاومت طی سال‌های گذشته معتقد است کشورهایی که در خط آمریکا بودند دچار شکست سیاسی و در بسیاری از زمینه‌ها متحمل شکست نظامی شدند.
شکست‌های روزافزون اردوگاه سازش در برابر پیروزی‌های چشمگیر محور مقاومت
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، این روزها محور مقاومت یکی از تاثیرگذارترین جریان های غرب آسیاست به گونه‌ای که قدرت های فرامنطقه‌ای نمی توانند در برنامه ها و سیاست های خود این محور را نادیده بگیرند. تجربه به آنها ثابت کرده است برنامه و سیاست هایی که برخلاف منافع محور مقاومت باشد فرجامی جزء شکست در پیش ندارد. به منظور واکاوی روند شکل گیری و اوج گرفتن محور مقاومت و مقایسه این محور با جبهه سازش گفت وگویی با " صباح زنگنه " کارشناس تحولات غرب آسیا انجام دادیم که متن آن به شرح ذیل است."صباح زنگنه" درباره با محور مقاومت در غرب آسیا گفت: تعریف مقاومت مهم است. ایران طی 30-40 سال گذشته به دنبال توسعه نفوذ خود در منطقه و یا اشغال سرزمین دیگران نبوده بلکه اتفاقاتی که در منطقه به وقوع پیوسته است که می توانستند برای کشور مشکلاتی را ایجاد کنند، لذا ایران ناگزیر شده است تا در صحنه های پیرامونی خود وارد عمل شود و از امکانات و نفوذ تاریخی اش استفاده کند و آن تهدید ها و خطرات را کنترل کند. این اتفاق در افغانستان رخ داد. این کشور توسط ارتش سرخ شوروی اشغال شد بعد هم گروه های مسلح، تکفیری و تروریستی در آنجا تشکیل شدند و گسترش یافتند. گروه هایی مانند طالبان و شبکه القاعده مورد حمایت آمریکا، عربستان و سرویس های امنیتی برخی کشورهای منطقه قرار داشتند. این موضوع خطرات امنیتی را متوجه ایران کرده بود. آمریکا در سال 2001 به بهانه سرکوب این گروه ها به افغانستان حمله کرد و این کشور را به اشغال خود درآورد. این اشغالگری نوع جدیدی از تهدید علیه ایران محسوب می شد. به هرحال، این شرایط بود که ایران را مجبور کرد برای برطرف کردن تهدیدات به کمک مردم افغانستان وارد عمل شود.

بیشتر بخوانید
گزارش تسنیم‌ــ‌2|تفاوت‌های سازش و مقاومت؛ کدام جریان دست برتر را در لبنان دارد؟
گزارش تسنیم|تفاوت‌های «سازش» و «مقاومت»؛ پیامدهای سازش در فلسطین-1
تهدیدات متنوع

این کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به شرایط عراق پس از اشغال این کشور توسط آمریکا گفت: به دنبال این اشغالگری تهدیدات در عراق متنوع شد. یعنی حضور گسترده نظامیان آمریکایی، وجود گروه های مسلح ، عناصر وفادار به صدام و باقی مانده های ارتش بعث عراق، تهدیدات جدی در همسایگی ایران به وجود آورد. وجود گروه های تروریستی تکفیری و تجزیه طلب یک جنگلی از تهدیدات و کشتار در عراق به راه انداخت به گونه ای که اماکن مقدس نیز از حملات گروه های تروریستی در امان نماندند. این اقدامات یک خلاء سیاسی در عراق به وجود آورد و نظام حاکم براین کشور دچار فروپاشی شد. بدیهی است که تمام این تهدیدات می توانست ایران را گرفتار خود کند.جلوگیری از بدعت جدید

وی در ارتباط با ایجاد بحران در سوریه گفت: با حمله گروه های تروریستی در سوریه که مورد حمایت برخی کشورهای عربی بودند، موجی از کشتار و ناامنی در این کشور به راه افتاد و خطر فروپاشی سوریه این کشور را مورد تهدید قرار داد. در آن زمان گروه های تروریستی جمعی از مهندسان و نیروهای فنی ایرانی که در سوریه مشغول کار بودند شهید کردند و منافع ایران در سوریه را با خطرات زیادی روبرو ساختند. این تهدیدات تهران را ناگزیر کرد با توجه به روابط حسنه ای که با دولت دمشق دارد، به کمک این دولت بشتابد و از یک بدعت جدید جلوگیری کند. این بدعت، فروپاشی کشورها، سرنگون ساختن دولت ها و به هم ریختن مرزها ( توسط داعش ) بود.

برهم خوردن معادلات درمنطقه

این کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به خطرات گوناگونی که در لبنان به وجود آمد، گفت: حملات رژیم صهیونیستی به لبنان از جمله این خطرات است . از سال 1974 به این سو، شاهد حملات پیاپی نظامیان صهیونیستی به لبنان هستیم. ایجاد حکومت های وابسته به تل آویو، شعله ور ساختن جنگ میان مردم لبنان، اشغال جنوب لبنان.... تمام این مسائل باعث فروپاشی دولت ها و به هم خوردن معادلات در غرب آسیا می شد. اینجا بود که جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شد تا مانع این فروپاشی ها شود. بدیهی است هنگامی که این نقاط را کنار هم قرار دهیم ، یک خطی را به ما نشان می دهد که آن خط همان کشورهای مقاوم در برابر توطئه ها و فروپاشی هاست. مقاوم در برابرخواسته های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی است.

شکست جبهه سازش

این کارشناس تحولات غرب آسیا در پاسخ به این سئوال "اگر بخواهیم دستاوردهای محور مقاومت با جبهه سازش را طی چند سال گذشته با یکدیگر مقایسه کنیم، شاهد چه نتایجی خواهیم بود؟" گفت: کشورها، سازمان ها، احزاب و گروه هایی که در خط آمریکا بودند، روز به روز عقب نشانده شدند. درحقیقت، آنها دچار شکست سیاسی و در بسیاری از زمینه ها متحمل شکست نظامی شدند.این شکست ها را به خوبی می توان در عراق و سوریه مشاهد کرد. یک زمانی می گفتند که دولت دمشق ظرف یکی دو هفته ساقط می شود، حال می بینیم که این دولت 8 سال است که مقاومت کرده و ایستاده و حتی توانسته است بخش عمده ای از خاک سوریه را از لوث گروه های تروریستی پاکسازی کند. در عراق نیز آمریکا و برخی کشورهای منطقه ای می کوشیدند، این کشور را تجزیه کنند، احزاب زیادی را ایجاد کردند و به آنها پول و سلاح دادند، گروه های تروریستی را سازماندهی کردند و به داخل عراق فرستادند و دولت جعلی داعش را در برخی استان ها و شهرهای عراق مسلط کردند. با این وجود، شکست خوردند و عقب نشینی کردند. در لبنان اینقدر وقیحانه عمل کردند که " سعد الحریری " نخست وزیر این کشور را در ریاض بازداشت کردند. آنها می خواستند شرایط سیاسی بیروت را به هم بریزند و یک جنگ داخلی در لبنان شعله ور سازنند ولی بازهم شکست خوردند.

موفقیت محور مقاومت

زنگنه در پایان تصریح کرد: جبهه سازش پیاپی متحمل شکست های سیاسی و نظامی شد. ملت های منطقه آگاه تر شدند. احزاب سیاسی متوجه شدند که تکیه دادن به چوب پوسیده دولت های وابسته به غرب هرگز نمی تواند آنها را نجات دهد و کشورشان را به امنیت و ثبات برساند. لذا این درگیری ها و چالش ها بوده که روحیه ملت ها را برای همکاری و ایجاد ثبات بیشتر کرده است. محور مقاومت در برابر تمام توطئه های نظام سلطه ایستادگی کرد و توانست موفقیت هایی به دست آورد. البته در زمینه های علمی، صنعتی و انتقال فناوری بین این مجموعه (محور مقاومت) موفقیت های بیشتری به دست آمده است. ناگفته نماند که نقطه ضعف اقتصادی این محور را می توان با همکاری بین اعضای محور مقاومت برطرف کرد و به یک اقتصاد متکی به خود دست یافت. در سایه چنین اقتصادی است که اعضای محور مقاومت می توانند از امواج مخرب وابستگی اقتصادی به بانک جهانی و سایر بانک های ربویی غربی نجات پبدا کنند.
Share/Save/Bookmark