توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64786
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۹
انتخاب رشته دانش‌آموزان بر اساس توانایی، علاقه و همراه با شناخت و آگاهی باشد
رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از دانش‌آموزان کلاس نهمی که قصد انتخاب رشته دارند خواست تا براساس توانایی‌، علاقه، آگاهی و شناخت خود تصمیم‌گیری کنند.
انتخاب رشته دانش‌آموزان بر اساس توانایی، علاقه و همراه با شناخت و آگاهی باشد
«فردین منصوری» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه فرآیند انتخاب رشته دانش‌آموزان کلاس نهمی از مهر سال گذشته در مدارس شروع شده است، افزود: این دانش‌آموزان از طریق مدارس در آزمون‌های رغبت و توانایی شرکت کرده‌اند، هم‌چنین در قالب فرم‌های نظر مشاورین مدرسه، دبیران پایه نهم، دانش‌آموز و اولیای آنها نظرخواهی شده است.

او با تاکید بر اینکه مهم‌ترین اولویت در تدوین فرم هدایت تحصیلی توانایی‌های علمی دانش‌آموز و نمرات درسی پایه‌های هفتم، هشتم و نهم است، افزود: انتخاب رشته نهایی دانش‌آموز باید با لحاظ اولویت‌های مشخص شده برای او در فرم هدایت تحصیلی و پس از آن بر اساس چهار فاکتور توانایی دانش‌آموز، علاقه، ظرفیت منطقه و نیاز جامعه صورت گیرد.

رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه انتخاب رشته دانش‌آموزان کلاس نهمی باید بر اساس توانایی و علاقه همراه با شناخت انجام شود، اظهار داشت: انتخاب رشته یک رخداد مهم در زندگی دانش‌آموزان است که باید با شناخت و آگاهی لازم انجام شود تا دانش‌آموز را در مسیر شکوفایی استعدادهایش قرار دهد.

وی افزود: یک انتخاب رشته ناآگاهانه می‌تواند مسیر زندگی تحصیلی و شغلی و حتی زندگی آینده دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار دهد، لذا از والدین تقاضا می‌شود اگر در امر تحصیل تخصصی ندارند، از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب رشته فرزندانشان صرف نظر کرده و این کار را به افراد صاحب‌نظر و متخصص بسپارند.

منصوری با تاکید بر اینکه عدم شناخت درست در فرآیند انتخاب رشته دانش‌آموزان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، عنوان کرد: هر فردی توانایی، استعداد و علاقه خاص خود را دارد، لذا از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها درخواست داریم ناآگاهانه انتخاب رشته نکنند.

وی با اشاره به آمار بالای دانش‌آموزان طرفدار تحصیل در رشته علوم تجربی به امید قبولی در رشته‌های پزشکی گفت: اگرچه ادامه تحصیل در این رشته‌ها می‌تواند آینده شغلی خوبی را پیش‌روی دانش‌آموزان قرار دهد، اما با توجه به محدودیت پذیرش رشته‌های دانشگاهی برای تحصیل در این رشته‌ها، تنها برخی دانش‌آموزان توان ادامه تحصیل در چنین رشته‌ها را خواهند داشت و اصرار خانواده‌ها و دانش‌آموزان برای تحصیل در این رشته‌ها ممکن است در آینده به دلیل قبول نشدن در کنکور آنها را دچار سرخوردگی و پشیمانی کند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های مشاورین مدارس برای انتخاب رشته کلاس نهمی‌ها، افزود: فرم‌های هدایت تحصیلی از روز ۲۳ تیر در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته و از همین زمان هم مشاورین مدارس با رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و پروتکل‌های بهداشتی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای برای انتخاب رشته دانش‌آموزان کلاس نهمی در مدارس حضور دارند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا، ۳۵۰ هزار دانش آموز، چهار هزار و ۶۰۰ مدرسه و ۲۸ هزار معلم دارد.
Share/Save/Bookmark