توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 60447
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۰
مجوز صادرات پیاز صادر شد
پس از ۵ /۱ ماه ممنـوعـیـت، صادرات پیاز آزاد شد. این تصمیم وزیر صمت در حالی است که قیمت در بازار همچنان گران و سر مزرعه ارزان است و بازار همچنان در انتظار اتخاذ تدبیر درست از سوی دولتمردان است.
به گزارش خط نیوز: اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که قیمت پیاز روند صعودی به خود گرفت و رکورد زد تا جایی که قیمت این محصول با ثبت ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلو در اوایل فروردین ماه به اوج رسید تا مصرف‌کنندگان قیمت‌های گزافی برای خرید این محصول پرمصرف پرداخت کنند. پس از این جهش بیش از دو برابری قیمت، وزارت جهاد کشاورزی صادرات این محصول را ممنوع اعلام کرد تا با مسدود شدن راه خروج پیاز از کشور، قیمت آن را کاهش دهد. تصمیمی که اگر کمی زودتر و پیش از روند صعودی قیمت پیاز اتخاذ می‌شد، شاید هیچگاه این محصول آن قیمت‌های نجومی را به خود نمی‌دید، چراکه تولید داخلی پیاز در آن زمان با توجه به شرایط موسمی در میزان حداقل خود بود و طبیعی است که صادرات آن با توجه به بالا بودن نرخ ارز، قیمت داخلی را بالا می‌کشید.
به هر حال اتخاذ تصمیم ممنوعیت صادرات، قیمت این محصول را اندکی کاهش داد و در حال حاضر با توجه به آغاز فصل برداشت قیمت آن در بازار بین ۵۰۰۰تا ۶۰۰۰ تومان متغیر است.
ثبت این قیمت‌ها در حالی ا‌ست که کشاورزان این محصول را در زمین‌های خود با قیمت هزار تومان به فروش می‌رسانند و حالا حتی میزان هزینه‌هایشان از آماده‌سازی زمین و نهاده‌های کشاورزی تا برداشت و حمل محصول به میدان بار جبران نمی‌شود.
رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی این موضوع را ناشی از وجود یک سیاست تنظیم بازار مدون می‌داند.
به گفته ملک‌زاده در زمان تولید حداقلی که باید از صادرات این محصول جلوگیری می‌شد این محصول چوب صادرات را خورده و حالا در فصل برداشت که عرضه آن فراوان شده در‌های صادرات بسته شده‌است.
رئیس سازمان نظام صنفی می‌افزاید که در شرایط فعلی نیز فاصله قیمتی زمین کشاورزی تا بازار زیاد است و واسطه‌ها بدون هیچ زحمتی بیش از دو برابر تولید کننده اصلی که کشاورز است سود می‌کنند، موضوعی که ناشی از موانع عرضه بدون واسطه محصولات کشاورزی به بازار است.
از این رو، با توجه به مشکلات کشاورزان خوزستانی در خصوص فروش پیاز، مازاد تولید محصول پیاز در کشور از طرف وزارت جهاد کشاورزی تأیید شد و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن موافقت با صدور مجوز صادرات پیاز به گمرک دستور داد از امشب نسبت به آزادسازی صادرات این محصول اقدام کند.
منبع: روزنامه جوان
Share/Save/Bookmark